Terenski rad, kao rad sa ljudima u potrebi ili isključenosti, često nevidljivim za sistem, u Srbiji su uglavnom razvijala i praktikuju udruženja građana koja se bave dosezanjem određenih grupa dece, mladih, odraslih i starijih lica koja se: nalaze u usled specifičnih životnih prilika, zdravstvenih stanja, ponašanja ili društvenih okolnosti; žive u samačkim domaćinstvima i u ruralnim predelima itd.
Ti donosiš promenu se bavi terenskim radom pošto se ovim metodom dobijaju uvidi u teškoće i izazove ljudi. Koristeći mehanizam terenskog rada, kao oruđa za dosezanje socijalno isključenih grupa građana mi ćemo dobiti informacije o njihovim urgentim potrebama u domenu socijalne zaštite, a i šire.
Zašto terenski rad:
– Terenski rad je uvek zasnovan na principu dobrovoljnosti. Pojedinci/ke sami biraju da li žele da stupe u kontakt i da ostvare dobit od ovakvog načina rada.
– Terenski rad obavlja se u životnom okruženju ljudi koji se uključuju u aktivnosti, omogućavajući na taj način veću dostupnost
– Sa druge strane, ovakav način rada znači mnogo manje birokratije i procedura, papirologije i administracije
– Zasniva se na principu jednakosti, što pomaže pri razvijanju odnosa poverenja.
– Terenski rad neguje raznolikost radnih pristupa, što uključuje više aktivnosti, kao što je uspostavljanje kontakata na različite načine, i različite intervencije u skladu sa potrebama
– Terenski rad je važan instrument za prikupljanje informacija i znanja o životnim uslovima, potrebama i percepciji ciljne grupe.