Svetska nedelja dojenja, koja se obeležava prve nedelje avgusta je događaj koji ističe važnost dojenja i obeležava se u mnogim zemljama širom sveta. Dojenje je prirodan način hranjenja bebe koji osigurava rast i razvoj.
Tema Svetske nedelje dojenja 2020. je „Podržite dojenje za zdraviju planetu“. U skladu s ovom temom, Svetska zdravstvena organizacija i UNICEF pozivaju vlade da omoguće svakoj majci dostupnu i edukovanu podršku za uspostavljanje i održavanje dojenja koje donosi mnoge zdravstvene, nutritivne i emocionalne koristi i deci i majkama. Ali iako je dojenje prirodan proces nije uvek lako. Majkama je potrebna podrška – i za početak i za održavanje dojenja i to je poruka koju ovogodišnja nedelja dojenja želi da prenese, pre svega donosiocima odluka širom sveta.
Dojenje ima značajan uticaj na detetovo zdravlje i razvoj. Majčino mleko pruža sve hranljive materije, vitamine i minerale koje su potrebne novorođenčetu u prvih šest meseci. Dakle preporuka je da druge tečnosti ili hrana nisu potrebni pre navršenog 6. meseca. Uz to, majčino mleko nosi antitela koja pomažu u borbi protiv bolesti. Dojenje stvara posebnu vezu između majke i bebe, a interakcija između majke i deteta tokom dojenja ima brojne pozitivne uticaje na detetov razvoj. Dojenje takođe smanjuje rizik od hroničnih bolesti kasnije u životu, poput gojaznosti, visokog holesterola, visokog krvnog pritiska, dijabetesa..
Ako sve to znamo zašto je onda samo 39% dece u svetu isključivo dojeno do šestog meseca. U Republici Srbiji malo više od polovine novorođenčadi dobije svoj prvi podoj u toku prvog sata od rođenja, a isključivo dojene dece mlađe od šest meseci ima 12,8%. (podatak iz jula 2018.)
Glavni problemi su društveni i komercijalni pritisak za prestanak dojenja, uključujući agresivan marketing i promociju od strane proizvođača formula. Ovi pritisci se često pogoršavaju netačnim medicinskim savetima zdravstvenih radnika kojima nedostaju odgovarajuće veštine i obuka u vezi sa podrškom za dojenje.