Od 2012. godine obeležavamo 11.oktobar kao Međunarodni dan devojčica. Njegovo obeležavanje podržava više mogućnosti za devojčice i povećava svest o rodnoj nejednakosti sa kojom se suočavaju devojćice širom sveta na osnovu pripadnosti odreženom polu. Ova nejednakost obuhvata neke najvažnije oblasti :
-Pravo na obrazovanje / pristup obrazovanju
– Ishranu ( odosno uskraćivanje hrane )
– Zakonska prava
– Medicinsku negu
– Nasilje nad ženama
– Dečje brakove
– Uskraćivanje prava na obrazovanje , devojčicama u pojedinim državama skoro u potpunosti su suženi okviri delovanja i one nemaju pravo na izbor naredne faze zivota , jer u većini slučajeva, one nisu ni vlasnici sopstvenih života.
– Izgladnjivanjem devojčica polaže se nada u njihovu preranu ali i potrebnu smrt iz razloga što su , ukoliko su slabije fizičke građe , nepotrebne za opstanak jednog plemena ili skupine ljudi.
– U pojedinim državama , zakonski nije predviđena nikakava zaštita ni pravo koje bi devojčice mogle da kosriste u slučaju zanemarivanja ili zlostavljanja.
– Medicinska nega , u nekim državama, ne ukazuje se devojčicama iz istih razloga kao i uskraćivanje prava na hranu dok je diskriminacija , čini se najprisutnija kako u takozvanim nerazvijenim zemljama tako i u razvijenim zemljama.
U Srbiji je do sada , samo u 2021. godini ubijeno 11 žena – nasilje se ne prijavljuje ili se prećutkuje najćešće iz straha ili / i neznanja o postojanju sopstvenih prava.
Dečiji brakovi su nasilni oblici eksploatacije dece, češće devojčica, i svrha sopstvenih interesa starijih , odraslih osoba.
Da li ste znali da je današnji datum svedski dan devojčica?
Da li primećujete nepostojanje rodne ravnopravnosti u svakodnevnom životu?
Kako prepoznajete ostvarivanje prava devojčica i žena u Srbiji, danas?