Udruženje StartHub podržava inicijativu Nedelje (ne)plodnosti zajedno sa evropskim udruženjima koja se zalažu za poboljšanje uslova lečenja i dostupnosti relevantnih informacija iz oblasti infertiliteta, a koja se ove godine obeležava od 2. do 8. novembra.
Evropska nedelja (ne)plodnosti ustanovljena je pre četiri godine u cilju isticanja ove vrlo važne teme. Glavni organizator je udruženje Fertility Europe, sa sedištem u Briselu.
Ukazujemo na to da je važno umanjiti stigmatizaciju osoba sa utvrđenom dijagnozom infertiliteta, bilo ženskog bilo muškog partnera. Važna je edukacija o uzrocima i posledicama infertiliteta kao i dostupnost i relevantnost informacija o lečenju, kojih ma malo ili u ruralnim i malim sredinama, nimalo.
Stid, sram, poricanje pred sobom i pred okolinom, umesto proaktivne borbe za potomstvo, slika je koju i institucije u našem društvu podstrekavaju besmislenim i komplikovanim administrativnom procedurama pri lečenju ili VTO procesu. Nedovoljna informisanost uzrokuje nekliničke i nemedicinske načine borbe, a pod velom tajne, zbog sramote, takođe je česta pojava a, koja, uzred može imati katastrofalne posledice po fizičko i mentalno zdravlje.
Žene su naročito izložene pritisku i stigmatizaciji, najpre u psihološkom smislu, jer je rodna uloga žene da rađa toliko duboko ugrađena u opšteprihvaćena uverenja, da svaka ona od koje se očekuje ili ” kojoj je za to vreme” a nije ispunila svoju ulogu doživljava osudu. Pri tom, ukoliko svoju nametnutu rodnu ulogu ne može da ostvari jer postoji infertilitet, može je odvesti u različite oblike depresije i anksioznosti. Psihološka podrška je u ovakvim slučajevima borbe za ostvarivanje u ulozi roditelja od presudnog značaja. Naravno, ni muškarci nisu pošteđeni od različitih vrsta osude i podsmeha ukoliko imaju dijagnostifikovan problem pri začeću.