Predstavljanje istraživanja “ Mapiranje usluga socijalne zaštite u nadležnosti lokalnih samouprava i materijalne podrške iz budžeta jedinica lokalne samouprave u Republici Srbiji”
Na onlajn skupu održanom 9. jula 2020.godine predstavljeno je Istraživanje Mapiranje usluga socijalne zaštite u nadležnosti lokalnih samouprava i materijalne podrške iz budžeta jedinica lokalne samouprave u Republici Srbiji, koje je na inicijativu Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade republike Srbije, a uz podršku Zavoda za socijalnu zaštitu i Stalne konferencije gradova i opština, sproveo Centar za socijalnu politiku.
Ovo je važna vest jer mapiranje usluga socijalne zaštite i materijalnih davanja na lokalnom nivou daje jedinstven uvid u integralnu sliku celokupnog sistema socijalne zaštite.
Značajno je i to da nijedna društvena grupa ne ostane iza margine, a posebno u vreme aktuelne pandemije, koja je pokazala u kojoj meri su zapravo pojedine grupe ranjive i koliko je značajna dobro organizovana socijalna zaštita.
Dobra vest je da je mapiranjem obuhvaćenо 145 jedinica lokalne samouprave na teritoriji Republike Srbije. Istraživanjem se došlo do podatka da su najrasprostranjenije usluge pomoć u kući, lični pratilac deteta i dnevni boravak za decu sa smetnjama u razvoju, dok su usluge podrške za samostalan život izuzetno nerazvijene.
Važnost mapiranja jeste i u činjenici da SPIRU promoviše značaj indikatora socijalnog uključivanja i smanjenja siromaštva. Ovako detaljan sistem mapiranja nemaju ni mnogo razvijene države u kojima je socijalna zaštita decentralizovana.
Zaključak skupa bio je da bi uvođenje evidencija u sistem socijalne zaštite uz unapređenje informacionog sistema doprineo povezivanju nacionalnog i lokalnog nivoa, što je preduslov daljeg razvoja sistema socijalne zaštite.
U zaključnom delu, panelisti/kinje su istakli da su se u vreme pandemije usluge socijalne zaštite našle pred nizom izazova, da se jasno pokazalo koliko su one zaista važne, posebno na lokalnom nivou, te da je potrebno razmatrati održivost postojećeg sistema. Mapiranje je, kako su zaključili, pokazalo čime raspolažemo. Za budući period, važno je da se prepoznaju sve zakonske mogućnosti koje mogu biti aktivirane u cilju suzbijanja posledica pandemije, posebno kada su upitanju ranjive grupe.