- oktobar se obeležava kao Svetski dan mentalnog zdravlja. I ove godine ga dočekujemo u promenjenim uslovima u odnosu na prethodne godine a koji su rezultat pandemije COVID-19. Protekle su skoro dve godine izmenjenog načina života i funkcionisanja, koje su donele mnogo izazova svima: zdravstvenim radnicima/cama ; učenicima/cama koji se prilagođavaju pohađanju nastave od kuće, uz minimalne kontakte sa nastavnicima i vršnjacima ; za radnike/ce koji se suočavaju sa gubitkom poslova; za ogroman broj ljudi koji žive u nepovoljnim uslovima i sa izuzetno ograničenim sredstvima.
Čitav svet oseća promene ali pojedine osobe su u još većoj socijalnoj izolaciji nego ranije.
Stres izazvan oprečnim informacijama kojima smo izloženi svakodnevno je porastao na opasan nivo koji izaziva pojačan stepen anksioznosti, brzina promena u svakodnevnim životnim rutinama ponekad je nepodnošljiva i imamo utisak da nam je potreban dodatni napor da pređemo od jutra do večeri neoštećeni.
S obzirom na prošla iskustva, očekuje se da će se potreba za psihosocijalnom podrškom znatno povećati u narednim mesecima i godinama. Ulaganje u programe mentalnog zdravlja na nacionalnom i međunarodnom nivou, koji su već patili od hronično nedovoljnog finansiranja, sada je važnije nego što je ikada bilo. Posvećeni rad na zagovaranju povećanja investicija u mentalno zdravlje, trebalo bi da bude glasniji, s obzirom na činjenicu da zemlje troše u proseku samo 2% budžeta namenjenog zdravlju na unapređenje mentalnog zdravlja.
Sprovođenje kampanje Svetski dan mentalnog zdravlja daje mogućnost da se umrežimo i učinimo nešto što će poboljšati život u ovim uslovima- kao pojedinci, da preduzmemo konkretne akcije u znak očuvanja sopstvenog mentalnog zdravlja, pružimo ili zatražimo pomoć.
Koliko vi ulažete u mentalno zdravlje?
Da li tražite pomoć?
Koliko su vam dostupne informacije o opcijama kvalitetnog unapređenja mentalnog zdravlja?